20 Mart 2012 Salı

Klima Çeşitleri ve Sınıflandırmaları

1. Bağımsız Üniteli Sistemler
Bu üniteler ilave ekipmana gerek kalmadan ısıtma ve soğutma yapabilen, daha çok büyük olmayan yerler için kullanılan sistemlerdir. Genelde Bireysel kullanıma hizmet ederler. Bu sistemlerdeki tüm ekipman klimanın iç ve dış ünitesini oluşturan paketin içerisinde yer alır.

 A- Split Klimalar
Split klimalar makine ekipmanlarının iç ve dış ünite diye ikiye ayrılmış şekilde olan klimaları tanımlamak için kullanılır. Hava akımı yalıtımlı ve iletken bakır borular ile dış üniteden iç üniteye aktarılır. Bu şekilde klimaların iç ve dış ünite diye ikiye ayrılmasının nedeni, iç ortamın gürültüsünü azaltmak ve estetik kaygılarla dış ünitenin kaba görüntüsünü iç mekanlarda yok etmektir. Duvar tipi split klimalar dörde ayrılır:

i. Duvar tipi mono split klimalar: Konutlarda en çok kullanılan klima çeşididir. Tanımında mono kelimesinin geçmesinin sebebi sadece bir dış üniteye sahip olmasından kaynaklanır. Bu klimalar bir adet dış ünite ile birlikte birden çok iç üniteye sahip olabilirler. Piyasada 7.000 ila 30.000 BTU/h arasında çeşitleri mevcuttur.

ii. Duvar tipi multi split klimalar: Bu klimalar büyük alanlarda her alanın aynı iklimlendirmeye sahip olması amacına yönelik olarak tasarlanmış birden çok dış üniteye sahip cihazlardır. Genelde hastane, ofis, büyük restoranlar, cam giydirmeli binalar, plazalar ve büyük villalarda kullanılır.

iii. Salon tipi split klimalar: İnsan sirkülasyonun çok olduğu yerlerde kullanılan güçlü iç ünitelere sahip klimalardır. İç üniteleri duvara monte edilmez; bunun yerine zaten iç üniteleri büyük olduğu için ortamdaki uygun yerlerin zeminine sabitlenirler.

iv. Yer/tavan tipi split klimalar: Otel lobisi, toplantı odası, müzeler, büyük şirket odaları gibi hem ideal bir iklimlendirme isteyen hem de estetik olarak az yer kaplaması nedeniyle tercih edilen yerlerde kullanılır. Yere ve tavana monte edildiği için farkına varmak güçtür. İkiye ayrılırlar:

a) Kaset tipi split klimalar: Estetik görüntüleri ile tavana ya da yere monte edilerek hem ortamı iklimlendiren hem de görüntü kirliliği yaratmayan klimalardır. Günümüzde bireysel kullanımı oldukça yaygındır.

b) Gizli tavan tipi split klimalr: Cihaz tamami ile tavana gizlidir ve farkedilmesi olanaksızdır. Günümüzde özellikle büyük market ve mağazalarda kullanılır.

B. Pencere Tipi Klimalar
Bu klimalar çoğunlukla bir pencereye olmakla birlikte oda duvarlarını delerek de monte edilebilmektedirler. Dış üniteleri yoktur. Bunun yerine iç ünitenin arka yüzeyi dışarıya bakacak şekilde monte edildiğinden hava sirkülasyonunu buradan sağlarlar.

C. Çatı Tipi Paket Klimalar
Bunlar bir binanın çatısı gibi atıl yerlere monte edilen büyük makine sistemleridir. Çatıdaki makine sistemi büyük bir yoğunlukla çalışarak ilgili tüm yeri -mesela bütün binayı- ısıtıp soğuturlar. Yüksek ses ile çalıştıkları için ses yalıtımlarının iyi olması gerekir.

D. Portatif (Mobil) Klimalar
Bunlar elle taşınabilir şekilde dizay edilmiş, basit fonksiyonları olan ve piyasada diğer klimalara oranla çok daha ucuza bulanabilen klimalardır. Performansları oldukça düşüktür.

2. Bağımlı Üniteli Sistemler
Bu cihaz topluluğu diyebileceğimiz makineler oldukça büyük fabrika, iş hanı vb gibi 2.000 - 3.000 kişilik yerlerde kullanılır. Tek bir makine dairesinden tüm iç üniteler elektronik olarak kontrol edililir.

10 yorum:

 1. Bloğunuzdaki makalelerinizi oldukça faydalı bulduk, dell laptop tamir firması olarak bloğunuzu yakından takip etmekteyiz

  YanıtlaSil
 2. VRF merkezi sistem uygulamalarında Mitsubishi Vrf Klima sistemlerini tercih edebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 4. Mitsubishi Klima 2015 Kampanyaları KLİMA FIRSATLARI
  http://www.mitsubishiklima.com.tr/ -Mitsubishi klimalar merkezinden alınır. Yetkili satış ve servis merkezi.
  #mitsubishiklima #mitsubishiklimakampanya #mitsubishiklimafiyatları

  YanıtlaSil
 5. Klima Yetkili Servisi Tamir Bakım Montaj Arıza Servis Merkezi
  http://www.klimaservis.com/

  #klima #klimaservis #servis

  YanıtlaSil
 6. Sessiz Çalışma Stili Ve Yüksek Performansı İle Tercih Edilir.

  http://www.mitsubishiklima.com.tr/klima/ev-ofis-klimalari/duvar-tipi-klima/

  #klima #klimaduvar #klimafiyatları

  YanıtlaSil
 7. Kıbrıs tatilinizde nereleri görmeniz gerekiyor, Kıbrıs’ta gezilecek yerler nereler, en meşhur bölgeler nerede diye merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Kıbrıs gezilecek yerler rotanızı bizimle birlikte oluşturabilirsiniz.
  http://www.otelkibris.com.tr/gezilecek-yerler/ #otel #kıbrısotel #tatil

  YanıtlaSil
 8. Mitsubishi’den İklimsa güvencesinde, 24225 Btu/h soğutma ve 27296 Btu/h ısıtma kapasitesi ile çalışan R410A gazlı, A sınıfı SRK 71 ZM-S Mitsubishi klima iç ünite.Multi klima iç üniteler hakkında detaylı bilgi almak ve kullanım alanlarını öğrenmek için tıklayın.
  http://www.mitsubishiklima.com.tr/klimalar/multi-klima-ic-unite/mitsubishi-srk-71-zm-s-klima/
  #mitsubishiklima #mitsubishi #klima

  YanıtlaSil
 9. İkinci El Klima Çeşitleri Alım Satımı. www.spotesyalar.net

  YanıtlaSil
 10. Abant otel rezervasyon 70 TL’den başlayan göl çevresi Abant otelleri konaklama fiyatları, en çok tercih edilen oteller, tatil fırsatları ve ulaşım alternatifleri.
  http://www.abantotel.com.tr/
  ‪#‎abantotel‬ ‪#‎abantotelleri‬ ‪#‎abantotelfiyatları‬

  YanıtlaSil